Czy umowa o pracę jest konieczna, jeśli chcemy dostać kredyt?

Kredyt hipoteczny jest marzeniem wielu Polaków, którzy pragną zakupić własne mieszkanie lub dom. W końcu comiesięczne płacenie czynszu za wynajem lokum to pieniądze, które można by przeznaczyć na spłacanie kredytu hipotecznego. Niestety większość banków zdecydowanie preferuje przyznawanie kredytów hipotecznych osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Istnieją wyjątki od tej reguły. Dziś analizujemy tę kwestię na blogu K&L mając nadzieję, że nasze porady pomogą osobom poszukującym swojej własnej nieruchomości na terenie Trójmiasta.

Bank bankowi nierówny

Chociaż banki, szczególnie po następstwach kryzysu finansowego z 2008 roku, który rozpoczął się właśnie na rynku nieruchomości, podchodzą do swoich klientów bardzo restrykcyjnie, jednocześnie biorą pod uwagę zmiany zachodzące na rynku pracy. Oznacza to w praktyce, że nie zawsze umowa o pracę na czas nieokreślony jest dla nich jedyną gwarancją stałego zatrudnienia i wysokich dochodów potencjalnego klienta. Klientom K&L, którzy szukają optymalnego kredytu hipotecznego radzimy przede wszystkim zapoznanie się z jak największą liczbą dostępnych ofert. Tym bardziej, że wizyta w banku i przeprowadzenie symulacji kredytu nic nie kosztuje.

Wymagania banków w kwestii dostępu do kredytów hipotecznych

Przejdźmy teraz do konkretnych wymagań banków. Każdy z nich w kwestii kredytu hipotecznego kieruje się własnymi zasadami i systemem analitycznym, który szacuje wiarygodność finansową i zdolność kredytową klienta. Istnieje przy tym kilka uniwersalnych czynników, które zawsze mają wpływ na jej podwyższenie. Ogromne znaczenie ma indywidualna historia klienta w Biurze Informacji Kredytowej, do którego trafiają informacje o wszystkich bankowych, a nawet pozabankowych zobowiązaniach konsumenta, a także terminowości ich spłat. Nasza historia w BIK składa się na indywidualną punktację. Aby ją poznać, warto pobrać ze strony instytucji indywidualny raport kredytowy. Warto zaznaczyć, że każda terminowa spłata zobowiązania przyczynia się do podwyższenia scoringu, zaś każda zwłoka dłuższa niż trzydzieści dni może skutecznie zablokować szanse konsumenta na otrzymanie kredytu, nie tylko hipotecznego. Ponadto regularne spłaty zobowiązań mają większe znaczenie niż kwoty, których one dotyczą. Banki w oczywisty sposób muszą również poznać informację o naszych dochodach, wydatkach i sytuacji życiowej. Przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny warto zrezygnować ze zbędnych kart kredytowych, ponieważ stanowią one dodatkowe obciążenie, nawet jeśli są regularnie spłacane lub w ogóle z nich nie korzystamy. Przejdźmy teraz do najważniejszej części artykułu, czyli szans na uzyskanie kredytu hipotecznego przez osoby, które nie posiadają umowy o pracę.

Kredyt bez umowy o pracę – czy to możliwe?

W wielu bankach umowa o pracę na czas nieokreślony nie jest już koniecznością, chociaż w dalszym ciągu jest to forma zatrudnienia mile widziana przez analityków. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby zatrudnione na okres próbny, a następnie na czas określony. Oczywiście w przypadku tych ostatnich na korzyść zadziałają wysokie dochody i długość umowy. A jak prezentuje się sytuacja osób zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych? W ich przypadku uzyskanie kredytu również nie jest niemożliwe, chociaż bank prawdopodobnie szczegółowo zbada strukturę ich dochodów z poprzedniego roku. Ostatnią grupą, która może liczyć na kredyty hipoteczne w niektórych bankach są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Tego rodzaju przedsiębiorcy w większości banków, jeśli chcą myśleć o kredycie hipotecznym, muszą prowadzić swój biznes przez rok, a niekiedy w drodze wyjątku pół roku. W stosunkowo uprzywilejowanej pozycji znajdują się osoby samozatrudnione, które świadczą usługi dla jednej firmy, a także przedstawiciele wolnych zawodów. W słabszej artyści, ponieważ ich koszty uzyskania przychodu to aż 50%. Pozostali przedsiębiorcy muszą liczyć się z restrykcyjnym podejściem banku – ich przychody z poprzedniego roku będą poddane szczegółowej analizie, by możliwe stało się określenie wysokości realnego dochodu po odliczeniu wszystkich kosztów. Nie warto jednak rezygnować marzeń, niezależnie od formy zatrudnienia, ponieważ polityka niektórych banków jest dość elastyczna,

Nowa nieruchomość w trójmieście na kredyt hipoteczny – oferta K&L

Wszystkich klientów, którzy mogą liczyć na kredyt hipoteczny i planują zakup nowej nieruchomości w Trójmieście lub okolicach, zapraszamy do zapoznania się z ofertą deweloperską K&L. Od lat realizujemy interesujące inwestycje mieszkaniowe z myślą o grupach klientów – od singli po duże rodziny. Wśród naszych projektów znajdą Państwo zarówno przestronne mieszkania, jak i domy jednorodzinne. Wszystkie nieruchomości K&L charakteryzują się lokalizacją w spokojnej i czystej okolicy i jednocześnie doskonałą komunikacją z centrami miast.

Ostatnie aktualności:

Czy umowa o pracę jest konieczna, jeśli chcemy dostać kredyt?

Nasze autorskie projekty docenione przez największych

Przegląd najlepszych miejsc do zamieszkania w Gdańsku

10 powodów, aby zamieszkać w Gdańsku

Kontakt
close slider

Zadzwoń

tel: 58 550 00 30


LUB ZOSTAW KONTAKT DO SIEBIE
Zgadzam się na otrzymanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym poczty elektronicznej i telefonów komórkowych, informacji handlowej. W tym celu udostępniam KLIR I sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie swój adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego/stacjonarnego.
Niniejsze oświadczenie stanowi zgodę w rozumieniu art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Dz.U.02.144.1204 z późniejszymi zmianami, i może w każdej chwili zostać przeze mnie odwołane przez przesłanie oświadczenia o odpowiedniej treści na piśmie lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@kli.com.pl
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem 2016/679 – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1), dalej RODO, przez KLIR I spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sopocie (81-850), ul. 3 Maja 67-69, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VIII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000607911, posiadającą NIP 5851473758 oraz REGON 36397778800000...czytaj dalej»

Facebook