Badania termowizyjne transformatorów


Dlaczego należy wykonywać badania termowizyjne transformatorów?

Awaria maszyn na linii produkcyjnej niesie za sobą spore koszty. Koszty to nie tylko naprawa uszkodzonej maszyny czy usunięcie usterki w urządzeniu elektroenergetycznym. Postój na linii powoduje straty wynikłe z przestojów. Aby zapobiec awariom i zminimalizować straty oraz koszty napraw, należy zlecić badania termowizyjne transformatorów. Diagnostyka termowizyjna to najefektywniejszy sposób na prawidłową kontrolę urządzeń energetycznych.

Co wyróżnia badania termowizyjne na transformatorach?

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem takiej diagnostyki. Można ją przeprowadzić z odległości, która gwarantuje bezpieczeństwo i nie naraża ludzi oraz urządzeń na awarię. Wysokiej rozdzielczości kamery termowizyjne są w stanie rozpoznać anomalia termiczne, które mogą mieć wpływ na dalszą pracę urządzeń. Nawet minimalne odchylenia są uwidaczniane w badaniu i zapobiec mogą groźnym pożarom i dysfunkcjom maszyn i urządzeń. Czułe i dokładne kamery termowizyjne potrafią zlokalizować nieprawidłowości z dużej odległości. Jest to szczególnie przydatne, gdy transformator umieszczony jest w trudno dostępnym miejscu, np. na wysokim słupie. Badanie termowizyjne transformatora przeprowadzić można bez używania zwyżek i dźwigów lub drabin.

Czy transformatory zainstalowane na zewnątrz również można diagnozować kamerą termowizyjną? Tak, należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura powietrza oraz bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych na transformator, mogą mieć znaczenie w prawidłowym odczycie parametrów. Dlatego zaleca się przeprowadzanie diagnostyki w dni zachmurzone, ale bez opadów deszczu.

Kiedy warto zdecydować się na badania termowizyjne transformatorów?

Diagnostykę przeprowadza się w celu okresowych kontroli. Pozwala to poznać stan bieżący urządzenia. W celu ubezpieczenia lub audytu przeciwpożarowego – badanie będzie wymagane na prośbę stron. Dbanie o firmę to zapewnienie w pełni sprawnego transformatora, który zapewni ciągłość pracy i brak awarii lub nawet pożarów.

Badanie transformatorów zrealizujesz z pomocą: https://term-os.pl/